Jesteśmy Polskim Uniwersytetem Na Obczyźnie w Londynie
75 LAT TRADYCJI W KSZTAŁCENIU POLAKÓW NA EMIGRACJI  -  OD 1939 r.
od 1939 roku
KONTAKT _|_
> Aktualności <

> Tradycje <

> Senat <

> Struktura <

> Kadra <

> Konferencje <

> Wydarzenia <

> Mediaroom <PUNO.edu.PL

> Oferta edukacyjna <

> Strony Zakładów <

> UTW <

> KKP <

> Doktorat <

> Koło Naukowe <

> Zeszyty Naukowe <

> 75-lecie PUNO <
Polski Uniwersytet Na Obczyźnie w Londynie


75th ANNIVERSARY!


NASI DARCZYŃCY
75-lecie PUNO
---  WE ARE REGISTERED CHARITY ---
PATRONAT HONOROWY

Apel...

Szanowni Darczyńcy,
Drodzy Przyjaciele PUNO!


Pracownicy i Słuchacze PUNO ogromnie dziękują za przekazane nam wsparcie finansowe na dalszą działalność.

W okresie od 1 marca do 20 grudnia 2014, w odpowiedzi na nasz Apel oraz ze zorganizowanych przez PUNO imprez z okazji Jubileuszu 75­lecia Uczelni, otrzymaliśmy od Państwa indywidualne wpłaty na sumę £9,687.00

Dotacje przekazane PUNO przez fundacje wyniosły £2,250 - wsparcia udzieliły nam:

- De Brzezie Lanckoronski Foundation
- Fundacja Stowarzyszenia Polskich Kombatantów
- Polonia Aid Fundation Trust (PAFT)

Aktualna lista Darczyńców indywidualnych poniżej:


Behar Iwona
Bielecki Grażyna
Buchinger Jolanta
Butrym Zofia
Budzyński Henryk
Bzowska-Budd Katarzyna
Cassels-Milligan Zofia
Czajkowska Magdalena
Czerniajew Izabela i Andrzej
Czubińska Grażyna
Delmar-Czarnecka Irena
Dowgiel Maria
Dutton Bożena
Falkowska Bernice
Finei Peter
Fotyga Wojciech
Fórmaniak Andrzej
Franas Katarzyna
Fudakowski Wojciech
Gajda Łukasz
Gargul Grzegorz
Gontarski Waldemar
Gradosielska Danuta
Grela Jolanta
Horna Ewa
Howe Agatha
Howe Beata i Christopher
Howe Robert
Hruby Jackie
Hudson Jean
Janczewska Janina i Józef
Jasińska Ita
Jones Monica
Kacki Abi
Kacki Justyna
Kacki Paweł
Kaczmarczyk-Czapkowska Bea
Kamińska Danuta
Karpik Magdalena
Kintzi Ewa
Klajber Grażyna i Robert
Klas Wojciech
Kmiecik Monika
Kołodziejczyk Agnieszka
Krakowska-Pieniążek Teresa
Krebs Ewa i William
Krot Halina
Krzeczunowicz Weronika
Kulczewicz Agnieszka
Kumar Anika
Kwiatkowska Janina
Lech Gabriela
Lech Piotr
Lewis Maja
Makowiecki Zbigniew
Maślanka Tesa
Maxwell Grażyna
Mazur Roman
McNeil Church Grażyna
Mellor Zofia
Meroni Marco
Michałowska Irena
Michniewicz Danuta
Mier-Jędrzejowicz Włodzimierz
Muraszko Krystyna
Nadaj Danuta
Nowak Kazimierz
Odrowąż-Pieniążek Stanisław
Orłowska Barbara
Pacak Andrzej i Małgorzata
Pietrykowska Grażyna
Plona Mariusz
Płazak Wojciech
Pniewska Danuta
Pośpiech Grzegorz
Rachwał Joanna
Regulska Izabela
Reut-Sadowska Leonarda
Rickard Stefania i Gordon
Roberts Grażyna
Rostowska Wanda
Rowiński Krzysztof
Rutkowska Magdalena
Samu Sabina i Ferenc
Sass Krystyna
Schejbal Marzenna
Sienko Olga
Skibińska Małgorzata
Słomian Adam
Sokołowska Urszula
Sowała Dorota
Stanhope Elżbieta
Stańczyk Stefan
Stawicka Maria
Stochnioł Andrzej
Stochnioł Halina
Strulak Ewelina
Sulimirski Jerzy
Szczepanik Tomasz
Szlachetko Danuta
Szumski Urszula
Taborska Anna
Tarnowska Krystyna
Taylor Jack
Tyrakowska Jolanta
Ujejski Tadeusz
Walles Anna
Wasiak-Taylor Regina
Wernik Elżbieta
Wrzosek Janina
Zelewski Andrzej
Żebrowska Agnieszka

- PUNO Donation Form -- Legacy Clause Wordings -- Online Donation for PUNO -
75-lecie PUNO: Wystawa Historyczna

LONDYN, 11 kwietnia 2015W sobotę, 11 kwietnia 2015, tuż po zakończeniu tegorocznej Konferencji Kwietniowej, została otworzona przez prof. Halinę Taborską - Rektor PUNO, uroczysta wystawa w naszej sali wykładowej, dotycząca tego, co najważniejsze w 75 latach historii PUNO. Środki na jej przygotowanie Polski Uniwersytet Na Obczyźnie dostał od brytyjskiego Heritage Lottery Fund, za co serdecznie dziękujemy.
Wystawa jest o tyle ciekawa, że nie składają się na nią tylko dokumenty, zdjęcia i fizyczne eksponaty z historii PUNO. Jej częścią jest również audio-wizualna prezentacja zabierająca widzów w historyczną wędrówkę poprzez dzieje PUNO i Polaków od czasów drugiej wojny światowej do chwili obecnej. Całość dokumentuje broszura 75-lecia PUNO oraz VCD, również w języku angielskim.

=> Zapraszamy do galerii zdjęć: TUTAJ...Jubileusz 75-lecia PUNO & Nowy rok akademicki 2014/15

LONDYN, 17 października 201417 października 2014 miała miejsce wyjątkowa uroczystość w historii PUNO. Świętowaliśmy 75-lecie powstania Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie oraz inaugurowaliśmy rok akademicki 2014/2015. W Sali Teatralnej POSK zgromadziło się wiele Osób, z Panią Prezydentową Karoliną Kaczorowską i Panem Ambasadorem Witoldem Sobkowem na czele. Gościliśmy niektórych Patronów Honorowych 75-lecia PUNO, w tym m.in. Senatora Andrzeja Persona i Ks. Prałata Stefana Wylężka. Pani Rektor - prof. Halina Taborska otrzymała z rąk Pana Ambasadora Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany jej przez Pana Prezydenta Komorowskiego, a następnie wygłosiła przemówienie 75-lecia: "Historia, teraźniejszość i przyszłość PUNO". Po tym wygłoszony został, przez dr Agnieszkę Kościańską z Uniwersytetu Warszawskiego, ciekawy wykład inauguracyjny, dotyczący pierwszej Kobiety - Rektor PUNO, prof. Cezarii Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowej. Następujące po nim rozdanie świadectw Absolwentom studiów podyplomowych PUNO, stanowiło preludium wręczenia dwóch doktoratów honoris causa PUNO. Pierwszy dla prof. Andrzeja Żakiego (laudacja: prof. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk). Drugi dla prof. Alicji Moskalowej (laudacja: prof. Ewa Lewandowska-Tarasiuk). Na zakończenie prof. Taborska przedstawiła treść broszury jubileuszowej PUNO, w której mogą Państwo znaleźć m.in. kilkanaście wierszy czworga bardzo ważnych dla PUNO Autorów: prof. Bujnowskiego, prof. Paszkiewicza, Krystyny Bednarczyk i Bolesława Taborskiego. Po uroczystości wystąpił znakomity chór Schola Gregoriana

=> Galeria zdjęć autorstwa Małgorzaty Skibińskiej do obejrzenia: Tutaj...


PATRONAT
             MEDIALNY
Leszek Kulaszewicz Quartet na 75-lecie PUNO
KONCERT JAZZOWY w Jazz Cafe POSK


LONDYN, 21 września 2014Polski Uniwersytet Na Obczyźnie zaprasza na koncert jazzowy z okazji swojego 75-lecia. Leszek Kulaszewicz Quartet zagra dla nas w niedzielę, 21 września 2014 od godz. 18:00 w Jazz Cafe POSK (240 King Street, London W6 0RF). W programie standardy jazzowe i kompozycje własne.

Leszek Kulaszewicz - saksofon
Tomasz Bura - fortepian
Mark Lewandowski - kontrabas
Asaf Sirkis - perkusja
feat. Dominika Zachman - wokal

Wstęp (cegiełka) £10 - kwota w całości przeznaczona na dalszy rozwój Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie (charity no. in England 298510). Lista Darczyńców publikowana będzie po wydarzeniu na naszej stronie: www.puno.edu.pl/75LAT - Zapraszamy!

Strona wydarzenia: Facebook...ANNA MARIA STAŃCZYK
Recital fortepianowy w Ambasadzie na 75-lecie PUNO


LONDYN, 23 czerwca 2014W poniedziałek, 23/06/2014 zainaugurowaliśmy, w naszej Ambasadzie w Londynie, obchody 75-lecia PUNO. Wydarzenie otworzył uroczyście Pan Ambasador Witold Sobków, wraz z Pania Rektor Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie prof. Haliną Taborską, która powiedziała:

Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie - chciałabym przede wszystkim podziękować – w imieniu Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, a jeśli pozwolicie również w Państwa imieniu - znakomitemu Gospodarzowi dzisiejszej uroczystości, jego Ekscelencji Ambasadorowi Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Panu Profesorowi Witoldowi Sobkowowi, Panu Konsulowi generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, Ministrowi Ireneuszowi Truszkowskiem ), a także zespołowi pracowników Ambasady za dzisiejszą gościnę, za zainteresowanie naszą uczelnią, za życzliwość i poparcie, dzięki któremu możemy dzisiaj uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu muzycznym. Będzie nim rozpoczynający się za chwilę koncert znakomitej polskiej pianistki pani Anny Marii Stańczyk. Pani Anna Maria Stańczyk ma bardzo bogaty repertuar, ale polscy miłośnicy muzyki kochają ja szczególnie za przepiękne, wzrusząjce interpretacje dzieł muzycznych Fryderyka Chopina, którym poświęcony jest również dzisiejszy recital. Koncert dzisiejszy otwiera obchody jubileuszowego roku Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie – 75 lat temu polscy profesorowie, uchodzący przed atakiem niemieckim na Polskę, założyli w Paryżu wyższą uczelnię i nazwali ją „Polski Uniwersytet za Granicą”. Po upadku Francji przybyli w roku 1940 razem z Rządem Drugiej Rzeczypospolitej do Londynu i tu właśnie formował się – dzięki kolejnym dekretom prezydenckim, uniwersytet stworzony przez emigrację niepodległościową dla żołnierzy i wojennych uchodzców. Jego celem było chronienie i rozwijanie wolnej polskiej nauki, a – przede wszystkim - kształcenie akademickie Polaków, którzy mieli zaraz po ukończeniu wojny powrócić do kraju, aby odbudowywać go z wojennych zniszczeń i wesprzeć odradzającą się klasę polskiej inteligencji, spośród której setki tysięcy zgładzone zostały przez dwóch okupantów. Dzisiejszy spadkobierca dydaktycznej i naukowej myśli tamtych wojennych i powojennych lat, PUNO, ma za swój cel służenie Polakom wszystkich pokoleń, którzy przebywając poza granicami swego kraju lub kraju pochodzenia przodków, pragną poszerzać swą wiedzę, kontynuować studia w języku polskim, utrzymywać kontakt z polską nauką i kulturą. Dziś są Państwo nie tylko uczestnikami wspaniałego muzycznego wydarzenia, ale także benefaktorami uczelni. Wspieracie Państwo dawną niepodległościową tradycję, a także nasze dzisiejsze edukacyjne idee i działalność, za co serdecznie dziękujemy. Dobrym duchem i niestrudzonym organizatorem dzisiejszego spotkania (i wielu innych, londyńskich spotkań) jest pani Maria Dowgiel – znana Państwu nie tylko z ogromnej energii i pomocy w organizowaniu ważnych społecznych i kulturowych wydarzeń, ale również z nieubłaganego egzekwowania pomocy finansowej dla instytucji oraz przedsięwzięć cennych dla życia społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii. Pani Mario – bardzo dziękujemy.

Ladies and Gentlemen, it is my pleasure and honour to welcome you on behalf of the Polish University Abroad in London, and invite you to participate in a special musical event - a recital prepared for us by a great Polish pianist – Anna Maria Stańczyk, which opens celebrations of the seventy- fifth anniversary of the University. Established in 1939 by a group of Polish professors escaping the German invaders who closed all Polish universities, and killed many of their staff, this university in exile started its first academic year 1939/1940 in Paris After the fall of France it moved, together with the Polish Government in Exile, to London. Over the years the capital of Great Britain has become for many of us - academic home from home. PUNO acquired its present name in 1952, and has been educating many generations of Poles who, living outside their country, want to study in their native language, and keep in touch with Polish science and culture. We wish you a very pleasant, beautiful and musically inspiring evening. The programme for the event is – I trust – already in your hands. Allow me to extend our best wishes, and many thanks to all of you who kindly decided to spend this evening with us.


Galeria zdjęć z uroczystości do obejrzenia tutaj: Zapraszamy...

Prof. LENA KOLARSKA-BOBIŃSKA
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

J.E. WITOLD SOBKÓW
Ambasdor Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Senator ANDRZEJ PERSON
Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Senator BARBARA
BORYS-DAMIĘCKA
Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Profesor MICHAŁ KLEIBER
Prezes Polskiej Akademii Nauk

Profesor ANDRZEJ BIAŁAS
Prezes Polskiej Akademii Umiejętności

Profesor JERZY
WYROZUMSKI
Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności

--

Pani Prezydentowa
KAROLINA KACZOROWSKA

Ks. Prałat STEFAN WYLĘŻEK
Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

Pan TADEUSZ STENZEL
Prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii

Pani JOANNA MŁUDZIŃSKA
Prezes Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego

Pani ALEKSANDRA
PODHORODECKA
Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej

Pani HELENA MIZINIAK
Prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Polih University Abroad
Charity reg. in England: 298510
FOUNDED in 1939


Our mission is to serve all generations of Poles who, outside their mother country or the land of their forebears, wish to continue their academic studies, broaden their knowledge of the contemporary world and maintain contact with Polish science as well as Polish culture. [ more... ]

Our contact details:
The Polish University Abroad
[ PUNO ]

238-246 King Street
London W6 0RF
United Kingdom

Internet: www.puno.edu.pl

Office open:
Monday, Wednesday, Thursday
16:00 - 19:00

E-mail: info@puno.edu.pl
Tel.: +44 (0)20 8846 9305

________________________


_________________________________


Copyright by The Polish University Abroad | Registered as a charity in England No. 298510
_________________________________