Jesteśmy Polskim Uniwersytetem Na Obczyźnie w Londynie
75 LAT TRADYCJI W KSZTAŁCENIU POLAKÓW NA EMIGRACJI  -  OD 1939 r.
od 1939 roku
KONTAKT _|_
> Aktualności <

> Tradycje <

> Senat <

> Struktura <

> Kadra <

> Konferencje <

> Wydarzenia <

> Mediaroom <PUNO.edu.PL

> Oferta edukacyjna <

> Strony Zakładów <

> UTW <

> KKP <

> Doktorat <

> Koło Naukowe <

> Zeszyty Naukowe <

> 75-lecie PUNO <
Polski Uniwersytet Na Obczyźnie w Londynie


75th ANNIVERSARY!
REKRUTACJA...ARTYKUŁY- Wydarzenia -KOMUNIKATY

=> "Nowy Rok Akademicki 2015/2016 na PUNO" [Londyn, 16.10.2015]
____________

=> "Sympozjum: The Hanna & Zdzisław Broncel Charitable Trust" [Londyn, 17.05.2015]
____________

=> "Leszek Kulaszewicz Quartet na 75-lecie PUNO" [Londyn, 21.08.2014]
____________

=> "Prezydenci i Rządy RP na Uchodźstwie 1939 - 1990" [Londyn, 11.10.2013]
____________

=> "KONFERENCJA: Filozofia na PUNO" [Warszawa, 30.11.12]
____________

=> Polski Dzień Kompetencji w UK [Londyn, 15.04.2012]
____________

=> "KONFERENCJA: Rycerze wolności..." [Kraków, 02.12.2011]
____________

=> "Jersey - nowy rok szkolny..." [Londyn, 12.09.11]
____________

=> "Nowy Rektor PUNO..." [Londyn, 04.07.11]
____________

=> Polski Dzień Kompetencji w UK [Londyn, 11.06.2011]
____________

=> Wywiady PUNO: Klub Profesorów Krajowych PUNO [Warszawa-Londyn, 26.04.2011]
____________

=> O Bolesławie Taborskim - wspomnienia... [Londyn, 05.02.2011]
____________

Nowy rok akademicki na PUNO: 2016 / 2017

LONDYN, 14 października 2016
W piątek, 14 października 2016, odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2016 / 2017 na PUNO w Londynie. W Sali Malinowej POSK zgromadzili się jak co roku wszyscy, dla których Polski Uniwersytet Na Obczyźnie łączy, nie tylko w kategoriach naukowych, odległe czasy z teraźniejszością. Pani Rektor - prof. dr hab. Halina Taborska przedstawiła sprawozdanie z minionego roku akademickiego oraz planów na nadchodzący rok. Prof. dr hab. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił wykład inauguracyjny: "Polska w Unii Europejskiej". Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie doktoratu honoris causa PUNO 2016 dla Profesora Johna Żarneckiego, wybitnego astronoma polskiego pochodzenia. Laudację w języku angielskim wygłosił dr Marek Kukula z Royal Observatory Greenwich, po łacinie natomiast ks. prof. dr Władysław Wyszowadzki. Szczególne podziękowania należą się Wokalistom z Alle Choir London za aktywny udział w inauguracji.ZOBACZ ZDJĘCIA: tutaj...NOWY ROK AKADEMICKI NA PUNO: 2015 / 2016

LONDYN, 16 października 201516 października 2015 odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2015/16 na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie. W Sali Malinowej POSK zgromadziło się wielu szacownych Gości, w tym m.in. Pan Ambasador - Witold Sobków, a także niedawno przybyła do Londynu Konsul Generalna - Ilona Węgłowska-Hajnus.
Początek naszej uroczystości miał w tym roku bardzo wyjątkowy, artystyczny wymiar: dr Agnieszka Szajner, z akompaniamentem tylko saksofonu mgr Leszka Kulaszewicza, zaśpiewała Gaudeamus igitur.Po minucie ciszy upamiętniającej zmarłego w tym roku byłego Rektora PUNO - prof. dr. Wojciecha Falkowskiego, prof. dr Stefan Stańczyk odczytał list gratulacyjny skierowany do PUNO przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Po nim, Ambasador odczytał list gratulacyjny od Premier Ewy Kopacz.
Następnie nasza Pani Rektor - prof. dr hab. Halina Taborska przedstawiła sprawozdanie: Rok miniony, rok nowy, a prof. dr hab. Ewa Lewandowska-Tarasiuk wygłosiła wykład inauguracyjny: Wojciech Falkowski - lekarz, humanista, Rektor PUNO [PRZECZYTAJ...].
Zwieńczeniem dnia było wręczenie doktoratu honoris causa PUNO oraz nagrody Wybitny Polak w UK 2015 dla prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, od wielu lat zaprzyjaźnionego nie tylko z Polskim Uniwersytetem Na Obczyźnie, ale też m.in. z Polish City Club.

ZOBACZ: Galeria zdjęć z uroczystości..."The Hanna & Zdzisław Broncel Charitable Trust"
SYMPOZJUM NAUKOWELONDYN, 17 maja 2015Polski Uniwersytet Na Obczyźnie w Londynie zorganizował pierwsze z serii sympozjów naukowych poświęconych znamienitym polskim fundacjom działającym w Wielkiej Brytanii.

Sympozjum poświęcone The Hanna & Zdzisław Broncel Charitable Trust, przygotowane było przez dwa Zakłady naukowe PUNO: Zakład Badań nad Emigracją Polską oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej.

Naszym celem było przedstawienie sylwetek fundatorów, ich działalności zawodowej i społecznej, a także zakresu działalności Fundacji od czasu jej powstania. Obok referatów, w programie sympozjum znajdowała się m.in. recytacja poezji Zdzisława Broncla i fragment autorskiego archiwalnego słuchowiska radiowego Jerzego Tuszewskiego - znanego redaktora Polskiego Radia.

Publikacja postsympozjalna jest w przygotowaniu.ZOBACZ: Program sympozjum...Leszek Kulaszewicz Quartet na 75-lecie PUNO
KONCERT JAZZOWY w Jazz Cafe POSK


LONDYN, 21 września 2014Polski Uniwersytet Na Obczyźnie zaprasza na koncert jazzowy z okazji swojego 75-lecia. Leszek Kulaszewicz Quartet zagra dla nas w niedzielę, 21 września 2014 od godz. 18:00 w Jazz Cafe POSK (240 King Street, London W6 0RF). W programie standardy jazzowe i kompozycje własne.

Leszek Kulaszewicz - saksofon
Tomasz Bura - fortepian
Mark Lewandowski - kontrabas
Asaf Sirkis - perkusja
feat. Dominika Zachman - wokal

Wstęp (cegiełka) £10 - kwota w całości przeznaczona na dalszy rozwój Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie (charity no. in England 298510). Lista Darczyńców publikowana będzie po wydarzeniu na naszej stronie: www.puno.edu.pl/75LAT - Zapraszamy!
PATRONAT MEDIALNY

Strona wydarzenia: Facebook...
"Prezydenci i Rządy RP na Uchodźstwie 1939 - 1990"

LONDYN, 30 kwietnia 2014

Gotowa jest już bardzo ciekawa publikacja pokonferencyjna Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie, powstała we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie: "Prezydenci i Rządy RP na Uchodźstwie 1939 - 1990".
Zespół redakcyjny w składzie: Halina Taborska (PUNO), Michael Fleming (PUNO), Arkady Rzegocki (UJ), zebrał i opracował teksty wystąpień naukowych, które miały miejsce w dniu 09.04.2011, podczas pierwszej Konferencji Kwietniowej PUNO w "Ognisku Polskim", w centralnym Londynie.
W treści znajdziecie Państwo m. in. referat dr Joanny Pyłat z PUNO, pt. "W służbie Rzeczypospolitej. Rzecz o działalności Edwarda Raczyńskiego i Kazimierza Sabbata."
Książka do zdobycia w Rektoracie PUNO, IIIp. budynku POSK na Hammersmith w Londynie. Zapraszamy!ZOBACZ: Spis treści...Nowy rok akademicki 2013 / 2014
na PUNO w Londynie


Londyn, 11 października 2013


Rok akademicki 2013/2014 został rozpoczęty na PUNO w dniu 11.10.2013, w Sali Malinowej POSK na Hammersmith w Londynie. Pani Rektor, prof. dr hab. Halina Taborska powitała licznie zgromadzonych Gości, a w dalszej części uroczystości m.in. odczytała sprawozdanie z działalności i planów PUNO. Znalały się w tym również informacje dotyczące wielkiej konferencji naukowej "EuroEmigranci.PL", ktorą - dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych - realizowaliśmy wspólnie z Polską Akademią Umiejętności w Krakowie.Następnie, w imieniu Senatu RP, głos zabrał Senator Piotr Zientarski, który po raz drugi gościł u nas w Londynie. Poprzednio Pan Senator uczestniczył w pierwszej Konferencji Kwietniowej PUNO, w roku 2011.MSZ i naszą Ambasadę w Londynie reprezentował Konsul Generalny Ireneusz Truszkowski. Na sali obecny był także Konsul Tomasz Stachurski.W imieniu Rektora naszej partnerskiej uczelni w Polsce - Uniwersytetu Jagiellonskiego, przemawiał prof. Arkady Rzegocki z PON-UJ. Z ust Pana Profesora usłyszeliśmy wiele dobrych słów skierowanych od najstarszej Uczelni w Polsce dla najstarszej polskiej Uczelni na emigracji.Wykład inauguracyjny roku akademickiego 2013/2014 na PUNO wygłosiła Pani Eugenia Maresch: "Generał Sikorski z perspektywy czasu."Laudację dla Laureata tegorocznego doktoratu honoris causa PUNO - ks. Prałata Stefana Wylężka (Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii), wygłosił ks. Pralat dr Władysław Wyszowadzki.Doktorat honoris causa PUNO w roku akademickim 2013/14 został wręczony przez Profesor Taborską w świetle zgromadzonych kamer.Po gromkich brawach głos zabrał ks. Prałat Stefan Wylężek, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii - Doktor honoris causa PUNO, dziękując za docenienie jego pracy w UK.Na sam koniec dnia Prof. Taborska wręczyła świadectwa ukończenia studiów podyplomowych przybyłym Reprezentantom grona tegorocznych Absolwentów PUNO. Pomagała jej w tym miłym dla nas dziele Monika Kmiecik, pełniąca nową rolę Kierownika Zakladu Psychologii Stosowanej PUNO.Specjalne podziękowania dla chóru "Schola Gregoriana" za aktywny udział w rozpoczęciu roku akademickiego na PUNO i uczynienie naszej uroczystości jeszcze bardziej wyjątkową. Dziękujemy też wszystkim Gościom za przybycie do nas!KONFERENCJA: Filozofia na
Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie

Warszawa, 30 listopada 2012

=> Szczegóły zobacz na stronie internetowej: UKSW w Warszawie
"Polski Dzień Kompetencji" w Londynie 2012

LONDYN, 15 kwietnia 2012
PATRONAT MEDIALNY: londynek.net

Strona akcji na Facebook:  www.facebook.com/PolskiDzienKompetencji


Ubiegłoroczny sukces "Polskiego Dnia Kompetencji" w Londynie - wydarzenia organizowanego przez Polski Uniwersytet Na Obczyźnie, a promującego po prostu naszą szeroko pojętą kompetentność na emigracji w UK, zaowocował zaproszeniem do wzięcia udziału w edycji 2012 trzech młodych ale bez wątpienia bardzo aktywnych w naszym środowisku organizacji polonijnych typu non-profit: Polish Professionals in London, Hurricane of Hearts oraz ToastMasters (Polish Your Polish).

Dobrze wiemy, że kompetencje osobiste, zawodowe i społeczne to trzy główne zespoły cech charakteryzujących każdego człowieka, każdą grupę ludzi, każdą społeczność. Polacy, z uwagi na to, że są najliczniejszymi kontynentalnymi Europejczykami w Wlk. Brytanii, znani są powszechnie z tego, że chcą się uczyć, chcą być dobrzy w tym, co robią i chcą się wyróżniać z tłumu. W niedzielę, 15 kwietnia 2012, od 10:00 do 18:00, na PUNO - IIIp.POSK, specjaliści swoich dziedzin z: Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie, Polish Professionals in London, Hurricane of Hearts i ToastMasters (Polish Your Polish), aktywizowali i śrubowali kompetencje uczestników prowadzonych przez siebie warsztatów. A warsztaty te dotyczyły zarówno spraw osobistych, jak i zawodowych, a nawet społecznych. Ilość miejsc mieliśmy ograniczoną do granic możliwości. W związku z tym sala pękała nam w szwach :) WSTĘP był w zasadzie WOLNY, niemniej zbieralismy fundusze na leczenie w Londynie 3-letniej Wiktorii z Polski, która cierpi na raka oka.


=>  Relacja na stronie akcji:  Facebook...
KONFERENCJA: Rycerze wolności.
PUNO i polscy naukowcy w Wielkiej Brytanii

KRAKÓW, 2 grudnia 2011=> Szczegóły zobacz na stronie internetowej: Uniwersytet Jagielloński
Katarzyna Buczek
"Jersey - nowy rok szkolny..."
LONDYN, 12 września 2011W związku z sierpniową tragedią na wyspie Jersey i rozpoczynającym się tam rokiem szkolnym, Polski Uniwersytet Na Obczyźnie i Ambasada RP w Londynie delegowały Katarzynę Buczek - psycholog pracującą w Londynie i wykładająca na PUNO, żeby poprowadziła dwa spotkania wsparcia psychologicznego dla rodziców i nauczycieli w Polskiej Szkole Sobotniej w St. Helier.

Oto jak Katarzyna Buczek relacjonuje przebieg swojej misji:

Piątek, 9 Września: o godzinie 20 spotkałam się w St. Helier z nauczycielami z sobotniej szkoły Pani Dominiki Nalichowskiej. Spotkanie odbyło się w budynku lokalnej szkoły, która udostępnia swoje pomieszczenia szkole polskiej i było na nim około 12 osób. Spotkanie miało charakter psychologicznej grupy wsparcia. Głównym celem było wsparcie w osobistym radzeniu sobie każdego z uczestników z negatywnymi emocjami po tragicznym morderstwie na Jersey. Drugim celem spotkania było przygotowanie nauczycieli do udzielania informacji o wydarzeniu dzieciom i ich rodzicom. Informacje zwrotne jakie uzyskałam na koniec spotkania i następnego dnia pokazały, że spotkanie było efektywne, gdyż udało się zrealizować obydwa cele.

Jersey

W Sobotę rano, 10 września, spotkałam się z rodzicami. Na 2 godzinnym spotkaniu było ok. 25 rodziców. Celem tego spotkania było przede wszystkim udzielenie odpowiedzi na pytania rodziców, związane z tym jak mają rozmawiać ze swoimi dziećmi o morderstwie na Jersey. Drugim celem było przekazanie rodzicom dzieci z polskiej szkoły sobotniej spójnej wersji przekazywania informacji z wersją jaką podali nauczyciele z angielskich szkół. Przed przyjazdem do St. Helier byłam w kontakcie z psychologami z Jersey. Przesłali mi oni materiały, z których korzystali przygotowując się do poinformowania o morderstwie w angielskich szkołach. Spotkanie z rodzicami miało charakter poradnictwa psychologicznego. W ocenie dyrekcji szkoły i mojej przebiegło pozytywnie.

__________ Notatka prasowa do pobrania tutaj: Jersey.pdf

Podziękowania za pomoc w realizacji projektu: - Ambasada RP w Londynie [kontakt: Monika Pansiuk, Wydział Konsularny]
Prof. dr
             hab. Halina Taborska
Nowy Rektor PUNO
LONDYN, 4 lipca 2011Z dniem 4 lipca 2011 swoją misję w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie zakończył odchodzący na emeryturę Prof. dr Wojciech Falkowski. Przez niemal 9 lat pełnił funkcję Rektora PUNO, prowadząc naszą Uczelnię drogą tradycji i rozwoju. Z nim m.in. wkroczyliśmy nie tak dawno w nową - ósmą, dekadę historii Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie. On zacieśnił też m.in. współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, podpisując w Krakowie, w obecności Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Barbary Kudryckiej, umowę dotyczącą nowych studiów z partnerstwa strategicznego Polski i Wlk. Brytanii. Będzie nam brakło jego wysokiej kultury osobistej i nadzwyczajnego poziomu wiedzy na temat relacji  międzyludzkich. Zaszczytem było móc pracować z Panem, Panie Profesorze!

Prof. dr Wojciech Falkowski

Ale i zaszczytem będzie możliwość pracy z Panią, Pani Profesor! PUNO idzie bowiem dalej przez życie, oglądając się za siebie tylko po to, by nie zatracić poczucia tego, skąd pochodzi. Czym ta Uczelnia jest - każdy wie dobrze. To Uniwersytet, który wyrósł z umiłowania pamięci, nauki i ojczyzny. Dokąd PUNO zmierza na swej drodze? To wie teraz najlepiej Prof. dr hab. Halina Taborska - nowy Rektor Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie. Prof. dr hab. Halina Taborska jest znawczynią kultury i sztuki. Wykładała na tak znanych uniwersytetach, jak Oxford i Harvard. Jest także profesorem wizytującym Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ma zatem w swym bogatej karierze naukowej wszystko, czego PUNO trzeba na przyszłość...

Prof. dr hab. Halina Taborska>> POBIERZ KUPON <<
"Polski Dzień Kompetencji w UK"
LONDYN, 11 czerwca 2011Polski Uniwersytet Na Obczyźnie w Londynie - uczelnia z 70-letnią tradycją w kształceniu Polaków na emigracji, zorganizował w sobotę, 11 czerwca 2011, pierwszą edycję swojej akcji edukacyjnej pod nazwą: "POLSKI DZIEŃ KOMPETENCJI W UK". Był to całodniowy blok intensywnych szkoleń dla młodych Polaków, którzy znaleźli się w stolicy Wielkiej Brytanii z wielkimi nadziejami, m.in. na znalezienie swojej drugiej połowy, na polepszenie sytuacji życiowej, a także z nadziejami na lepszą pracę.

Kompetencje osobiste, zawodowe i społeczne to trzy główne zespoły cech charakteryzujących każdego człowieka, każdą grupę ludzi, każdą społeczność. Polacy, z uwagi na to, że są najliczniejszymi kontynentalnymi Europejczykami w Wielkiej Brytanii, znani są powszechnie z tego, że chcą się uczyć, chcą być dobrzy w tym, co robią i chcą się wyróżniać z tłumu. Ale czy w rzeczywistości jest z nami tu tak, jak się o nas mówi? W sobotę, 11 czerwca 2011, od godz. 12:00 aż do 20:00, za jedyne £5 (PIĘĆ FUNTÓW), każdy mógł to bardzo intensywnie sprawdzić na sobie. Pomogli w tym Pracownicy naukowi z Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie.
GALERIA ZDJĘĆ z PIERWSZEJ EDYCJI "AKCJI KOMPETENCJE" PUNO w LONDYNIE:Prof. dr hab. Artur Andrzejuk
"Klub Profesorów Krajowych PUNO"
LONDYN, 26 kwietnia 2011Z inicjatywy, którą podjął Prof. dr. hab. Artur Andrzejuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, powstał w Polsce nieformalny Klub Profesorów Krajowych PUNO. Głównym celem jego istnienia jest promocja w naszym Kraju ojczystym wiedzy na temat Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. Profesorowie Krajowi PUNO będą odtąd dopisywać naszą Uczelnię do swoich afiliacji w czasopismach i na konferencjach. Ponadto raz do roku organizowana będzie przez nich konferencja naukowa na temat PUNO. W związku z tym poprosiliśmy Pana Profesora o udzielenie nam krótkiego wywiadu.

PUNO: Jakie według Pana miejsce w historii Polski zajmuje PUNO?

Prof. dr hab. Artur Andrzejuk: O miejscu PUNO w dziejach Polski należy mówić w dwóch aspektach: symbolicznym i faktycznym. Wymiar faktyczny obejmuje wszystko to, co Uniwersytet uczynił dla polskiej Emigracji, głównie w Anglii, ale nie tylko, w okresie tych minionych siedemdziesięciu lat. Wielu Polakom umożliwił zdobycie odpowiedniego wykształcenia, zapewniał kontakt z nauką i kulturą polską (Kurs Kultury Polskiej). Dla wielu polskich naukowców był właściwą "universitas", w której rozwijali oni swoje badania; niekiedy były to badania unikalne i bezcenne dla nauki polskiej. Można podać szereg przykładów: prace historyczne (np. Mariana Kukiela), etnologiczne (np. Cezarii Jędrzejewiczowej), politologiczne (np. Jana Drewnowskiego) , kulturoznawcze (np. Tymona Terleckiego), filozoficzne (np. Józefa Bocheńskiego). Nie mniej ważny jest wymiar symboliczny, który niekiedy się lekceważy, zapominając, że to symbole określają naszą tożsamość, chociażby krzyż, orzeł, lew. W przypadku PUNO, ten najmniejszy uniwersytet świata stanowił zarazem najpotężniejszy symbol wolnej nauki polskiej. Miało to wielkie znaczenie dla ludzi w Kraju za żelazną kurtyną; pamiętać warto, że to przeciwko twórcy PUNO, prof. Oskarowi Haleckiemu, wytaczał swoje charakterystyczne, tragikomiczne tyrady, Władysław Gomółka, słynny tow. Wiesław - prymitywny, bezmyślny i zbrodniczy władca PRL-u w latach 1956-1970. Ludzie wiedzieli, że tym razem wściekłość "Gnoma" była bezsilna. Mieszkający w Kraju intelektualiści: Wańkowicz, Iredyński, Szpotański po skrytykowaniu przez Gomółkę - zostali przez PRL- owskie sądy skazani na 3 lata więzienia.

PUNO: Od kiedy jest Pan związany z PUNO i co sprawiło, ze włączył się Pan w życie tej Uczelni?

Prof. dr hab. Artur Andrzejuk: Moje związki z PUNO są dla mnie częścią szerszych kontaktów z "Polskim Londynem", które datują już od dość dawna. Studiowałem bowiem na Akademii Teologii Katolickiej (ATK), państwowo-kościelnej hybrydzie, która już w moich czasach, czyli w latach osiemdziesiątych, była całkowicie lojalna wobec Kościoła i wobec tego jedynie tolerowana przez wojskowy rząd w Polsce. Odbijało się to zdecydowanie na kondycji materialnej samej uczelni oraz jej studentów, doktorantów, pracowników. W tej sytuacji bardzo często z pomocą przychodziła Emigracja. W ramach tej pomocy w 1987 r. otrzymałem od Ks. dra Stanisława Bełcha stypendium Fundacji Veritas. Od tej pory kontaktowałem się z różnymi osobami z Veritasu, także prof. Zdzisławem Wałaszewskim, który prowadził Gazetę Niedzielną. Prof. Wałaszewski zaprzyjaźnił się z moim profesorem w ATK, Mieczysławem Gogaczem i gdy 1994 r. został rektorem PUNO opowiadał nam o przeszłości i aktualnych problemach Uczelni. Po odzyskaniu suwerenności przez Polskę, skromna ATK rozrosła się i w 1999 przekształcona została w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW). W lutym 2006 r. byłem w Londynie na konferencji poświęconej ks. Bełchowi, zorganizowanej przez Instytut Polski Akcji Katolickiej. Podczas tego pobytu, na prośbę swojego przyjaciela, prof. Tadeusza Klimskiego, który właśnie został prorektorem UKSW m.in. ds. kontaktów i współpracy zagranicznej naszego Uniwersytetu, spotkałem się z następcą prof. Wałaszewskiego na stanowisku Rektora PUNO, prof. drem Wojciechem Falkowskim, którego zaprosiłem do złożenia oficjalnej wizyty władzom UKSW. Wizyta nastąpiła w kolejnym roku, uzgodniono na niej ramy możliwej współpracy UKSW i PUNO, a na jesieni 2009 roku podpisano stosowną umowę. W międzyczasie kilka razy byłem na PUNO z wykładami; niekiedy były ze mną także inne osoby: prof. Klimski, płk dr Jerzy Niepsuj i moja żona, dr Izabella Andrzejuk. Tak się to zaczęło. Z czasem zaprzyjaźniłem się w różnymi osobami z PUNO i w ten sposób jakoś dołączyłem do tej wspólnoty, którą jest z założenia każda "universitas".

PUNO: "Klub Profesorów Krajowych PUNO" - skąd pomysł powołania go do życia i na czym ta inicjatywa będzie polegać?

Prof. dr hab. Artur Andrzejuk: Zastanawiałem się co my, tzw. profesorowie krajowi (prof. Grzegorz Babiński, prof. Ewa Lewandowska-Tarasiuk, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, prof. Arkady Rzegocki i ja), możemy zrobić dla PUNO i zaproponowałem profesorom krajowym stworzenie klubu, który miałby tu w Kraju upowszechniać wiedzę o PUNO. Że istnieje taka potrzeba można to zilustrować znów przywołując sylwetkę pierwszego rektora PUNO, prof. Haleckiego. Na stronach Instytutu Pamięci Narodowej możemy przeczytać, że jest on "największym, najczęściej na świecie cytowanym a jednocześnie najmniej w Polsce znanym historykiem XX stulecia". Opinia ta dotyczy także wielu innych profesorów PUNO i samego Uniwersytetu także. Postanowiliśmy zatem, że będziemy dopisywać PUNO do swoich afiliacji w czasopismach i na konferencjach oraz że będziemy raz do roku robili konferencję o PUNO. Pierwsza z nich będzie w Warszawie, na UKSW, na jesieni tego roku lub na wiosnę przyszłego. Tyle na początek.

PUNO: Polski Uniwersytet Na Obczyźnie w Londynie wkroczył w tym roku w nowy etap aktywizacji swojej marki, zarówno w środowisku społecznym emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, jak i w środowisku naukowym w Polsce. Czy według Pana działania te są potrzebne, zarówno PUNO, polskiej społeczności emigracyjnej w UK, jaki i środowisku naukowemu w Polsce?

Prof. dr hab. Artur Andrzejuk: Jeden z wielkich profesorów PUNO, ojciec Józef Bocheński, wydając w 1993 roku po raz pierwszy swoją pracę o etyce wojskowej, napisaną tuż przed wybuchem wojny, dedykował ją żołnierzom III Rzeczypospolitej. Myślę, że PUNO ma do zaoferowania obywatelom III Rzeczypospolitej coś podobnego: najlepsze tradycje, wzorce, postawy, wartości II RP. Często bowiem mówi się i pisze, że społeczeństwo polskie w PRL-u, nie stanowi kontynuacji społeczeństwa II RP, gdyż wojna zniszczyła elitę społeczną II RP. Wydaje mi się, że jest w tym dużo prawdy. I myślę, że III RP ma szanse na powolne odbudowane polskich elit, gdyż właśnie wchodzą o dorosłość i samodzielność pokolenia, które nie pamiętają PRL-u. Część tych ludzi stanowi najnowszą polską Emigrację na Wyspach Brytyjskich. I tu widzę zadania dla PUNO. Dlatego nie ulega wątpliwości, że uniwersytet emigracyjny, jeśli ma funkcjonować dalej, to musi to robić w realiach brytyjskich, służąc polskiej Emigracji, takiej jaka ona jest obecnie. I pomysł na PUNO musi mieć ktoś z Londynu, a nie Warszawy lub Krakowa. A współpraca z ośrodkami krajowymi będzie zależała od tego, co na PUNO będzie się działo, jeśli np. rozwiną się badania psychologiczne (czego początek obserwujemy) to "naturalnym" krajowym partnerem będą instytuty psychologii czy inne ośrodki badań psychologicznych.

PUNO: Londyn przygotowuje się do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Warszawa zaś do Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012. Jak Pan, jako Człowiek z Warszawy często bywający w Londynie, postrzega realia wiążące się z jednymi i drugimi przygotowaniami? Tu i tam np. pracuje przy nich mnóstwo młodych Polaków.

Prof. dr hab. Artur Andrzejuk: Na sporcie nie znam się zupełnie i nie specjalnie się nim interesuję. Ale zdaję sobie sprawę z ogromnego społecznego wymiaru sportu i związanego z nim aspektu ekonomiczno- gospodarczego. W Polsce dodatkowo ma to wymiar polityczny; zarówno zewnętrzny: wspólne organizowanie mistrzostw z Ukrainą i regularnie powtarzające się straszenie Niemcami ("jeśli nie przygotujecie tego lub tamtego, całą organizację przejmą Niemcy"). Mistrzostwa są także narzędziem rozgrywania spraw wewnętrznych (obecny rząd z premierem na czele w sposób graniczący z śmiesznością demonstruje swoje zamiłowanie do futbolu). Jak sądzę, większość Polaków wiąże z mistrzostwami nadzieję na poprawę infrastruktury, szczególnie komunikacyjnej, nad którą w Polsce ciąży jakieś fatum i od 20 lat niemal wyłącznie mówi się o budowaniu dróg, natomiast faktycznie buduje się ich śmiesznie mało. Blokuje to skutecznie rozwój gospodarczy Kraju, zniechęca do inwestowania tutaj, co przekłada się bezpośrednio na wielkość i jakość zatrudnienia krajowego, przyczyniając się do tak wielkiej w ostatnich latach emigracji zarobkowej Polaków. Zdaje się jednak, że i tym razem fatum będzie górą, gdyż raz po raz odwołuje się plany budowy lub modernizacji jakiejś drogi. Sam to obserwuję na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej w Warszawie, gdzie od połowy ubiegłego roku buduje się skrzyżowanie bezkolizyjne: deklarowany koniec budowy - 31 III 2011 - gdy się zbliżał po prostu na tablicach zamalowano, a końca budowy, jak na oko laika, raczej nie widać. Zdaje się, że w przypadku przygotowań do mistrzostw sprawdza się stare, i nie tylko polskie, przysłowie, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze... . Same mistrzostwa zaś "dopasują" się do istniejącej infrastruktury i ufam, że nic nie zmąci specyficznej atmosfery tego typu imprez. Natomiast nie wiele wiem na temat przygotowań Brytyjczyków do Olimpiady. Znając jednak brytyjskie zwyczaje, udział rządu Jej Królewskiej Mości w tych działaniach będzie dość ograniczony i wobec tego nawet jak przy Downing Street 10 zamieszka jakiś socjalista lub nieudacznik, to i tak nawet niesprzyjająca pogoda nie zepsuje Olimpiady, choć szczerze życzę Brytyjczykom pięknego lata 2012.

Warszawa, 25 kwietnia 2011

"O Bolesławie Taborskim - wspomnienia i wiersze"
LONDYN, 5 lutego 2011Polski Uniwersytet Na Obczyźnie i Związek Pisarzy Polskich Na Obczyźnie zaprosili na spotkanie zatytułowane: "O Bolesławie Taborskim - wspomnienia i wiersze", które odbyło się w Londynie, 5 lutego 2011, w sali teatralnej "Ogniska Polskiego".

Wydarzenie połączone było z wystawą książek ŚP Bolesława Taborskiego. Prowadził je ambasador Andrzej Krzeczunowicz. W programie znalazł się film dokumentalny w reżyserii córki poety - Anny Taborskiej, pt. "Ułamek istnienia". Ponadto wystąpienia mieli przyjaciele, dla których Bolesław Taborski przez dziesiątki lat był bliską osobą. Byli to: prof. Zbigniew Pełczyński (Oxford), oraz red. Wojciech Płazak (Londyn). Program poetycki "Dobranoc bezsensie" przedstawiła Renata Chmielewska, a oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Choroszewski.

Podziękowania za pomoc w realizacji: - Ambasada RP w Londynie
- "Ognisko Polskie"
Order
          państwowy dla prof. Wojciecha Falkowskiego - byłego
          Rektora PUNO
Londyn - 11.05.2013: Ambasada RP

Ambasador RP w Londynie - Witold Sobków wręczył  w  dniu dzisiejszym odznaczenie  państwowe dla  byłego Rektora PUNO  -  prof. dr. Wojciecha Falkowskiego. Z  powodu  kłopotów ze zdrowiem Pana Profesora, odebrała je osobiście dr Bernice Falkowska. Gratulujemy Panu,  Panie Profesorze!Olga Bończyk dla PUNO
>> ZOOM <<

Po znakomitym spektaklu "Some Girls" w Londynie, zorganizowanym 26 listopada 2011 przez Project London, znana aktorka - Olga Bończyk, zadedykowała Polskiemu Uniwersytetowi Na Obczyźnie swoją najnowszą płytę, która w Polsce ukaże się w nadchodzącym tygodniu!
=> więcej...

_________________________________


Copyright by The Polish University Abroad | Registered as a charity in England No. 298510
_________________________________